Ο Π.Α.Σ. ΓΑΛΑΤΣΙ στέφθηκε ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ

pas galatsi nea 2014-5Με δύσκολη νίκη 1-0 επί του Θεμιστοκλή, πανηγύρισε το Γαλάτσι την κατάκτηση του Πρωταθλήματος, αφού δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε προηγείται με 9 βαθμούς της δεύτερης Κοψαχείλας και με 19 βαθμούς του τρίτου Λαρισαϊκού.

Το Γαλάτσι είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων καθόλη την διάρκεια του αγώνος και έχασε πολλές ευκαιρίες για γκολ, με αποκορύφωμα το σουτ του Μιχαήλ Παπαδόπουλου στο 20ο λεπτό, που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η μαχητική ομάδα του Θεμιστοκλή προσπάθησε να αιφνιδιάσει την άμυνα του Γαλατσίου, αλλά οι προσπάθειές τους σταμάτησαν στον εκπληκτικό Γιάννη Φραγκουλόπουλο, που για έναν ακόμα αγώνα ήταν ο φύλακας-άγγελος της εστίας των Πρωταθλητών.

Οι προσπάθειες του Γαλατσίου καρποφόρησαν λίγο πριν την λήξη του αγώνος και συγκεκριμένα στο 90ο λεπτό, όταν ο Βαγγέλης Συγγελάκης, με εκπληκτικό κτύπημα φάουλ από τα 28 μέτρα, παραβίασε την αντίπαλη εστία και έδωσε το έναυσμα για ξέφρενους πανηγυρισμούς στην κερκίδα και στον αγωνιστικό χώρο.

Αρκετοί φίλαθλοι βρέθηκαν στο γήπεδο για να πανηγυρίσουν μαζί με τους παίκτες του Γαλατσίου την κατάκτηση του Πρωταθλήματος, με προεξέχουσα όπως πάντα την ΘΥΡΑ 8, που είχε εντυπωσιακή παρουσία και δεν παρέλειψε μετά το τέλος του αγώνος, να πανηγυρίσει μαζί με τους ποδοσφαιριστές στα αποδυτήρια την μεγάλη νίκη, που εδραίωσε το Γαλάτσι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ιδιαίτερη στιγμή η επανεμφάνιση του Τάσου Μποζινάκη, που επέστρεψε στην ομάδα, μετά τον σοβαρό τραυματισμό του, ύστερα από 5 μήνες (τελευταία συμμετοχή 29/11/2014 στον αγώνα Γαλάτσι – Λαρισαϊκός 3-2).

Ο άξιος τεχνικός των Πρωταθλητών Πάρις Βάλβης, που είχε την ευκαιρία να κάνει εκτεταμένο rotαtion, για να δώσει ευκαιρίες σε πολλούς νεαρούς παίκτες παρέταξε την ομάδα ως εξής :

Φραγκουλόπουλος, Διαμαντίδης (57′ Χαραλάμπους), Βασιλάκης, Καραμανίδης, Τασσόπουλος, Συγγελάκης, Μπίλο, Μανωλιάς, Χαλιάσος (78′ λ.τ. Αμιράλης), Τσαλιαγκός, Παπαδόπουλος (73′ Μποζινάκης).