Καισαριανή – ΓΑΛΑΤΣΙ 1-1: Λεπτομέρειες του αγώνα

pas galatsi nea 2014-5Με νέα εμφάνιση αλά Barcelona, εμφανίστηκε ο Π.Α.Σ. ΓΑΛΑΤΣΙ στο γήπεδο της Νήαρ Ήστ και πραγματικά σε πολλές στιγμές του αγώνα θύμισε την θρυλική ομάδα της Ισπανίας.

Η ομάδα του Γαλατσίου πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, την καλύτερη μέχρι την επόμενη, αλλά δεν κατάφερε να αποδράσει με το διπλό από μία πολύ δύσκολη έδρα.

Το Γαλάτσι άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό, όταν σε φάση διαρκείας μπροστά στα καρέ των γηπεδούχων, ο Σπύρος Θεοδωρακάτος, που ήταν ο τελικός παραλήπτης της μπάλας, με κοντικό πλασέ την έστειλε να αναπαυθεί στα αντίπαλα διχτυα.

Η ομάδα του Γαλατσίου ήταν σαφέστατα ανώτερη σε όλη την διάρκεια του ημιχρόνου, δεν μπόρεσε όμως να μετουσιώσει την υπεροχή της και τις πολλές ευκαρίες που δημιούργησε σε γκολ, έτσι οι γηπεδούχοι στην μοναδική τους ευκαιρία στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Γαλάτσι, είχε ένα απρόσμενο αντίπαλο, τα δοκάρια της εστίας των γηπεδούχων, που σε δύο περιπτώσεις στέρησαν από το Γαλάτσι την χαρά του γκολ.
Η πρώτη φορά ήταν στο 58ο λεπτό, όταν το κοντινό σουτ του Νώντα Καλαμαρά, προσέκρουσε στο αριστερό κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων, ενώ 11 λεπτά αργότερο στο 69ο λεπτό, ύστερα από θαυμάσιο συνδυασμό και ασίστ του Θεοδωρακάτου ο Κώστας Τσαλιαγκός μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και από κοντινή απόσταση εξαπέλυσε κεραυνοβόλο σουτ που συντάραξε την συμβολή των δοκών της αντίπαλης εστίας.

Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους ποδοσφαιριστές και στον προπονητή Πάρη Βάλβη, γιατί παρά τις αντίξοες συνθήκες (φυσικός χλοοτάπητας, υπερβολική ζέστη και υγρασία) πραγματοποίησαν θαυμάσια εμφάνιση και από καθαρή ατυχία, δεν κατάφεραν να πετύχουν την πρώτη νίκη στο Πρωτάθλημα, που αν συνεχίσουν στον ίδιο ξέφρενο ρυθμό, θα έλθει το προσεχές Σάββατο στο Γαλάτσι, όπου θα διεξαχθεί το μεγάλο ντέρμπι με τα Πετράλωνα.

Ο προπονητής Πάρις Βάλβης παρέταξε την ομάδα του Γαλατσίου με την ακόλουθη σύνθεση :

Φραγκουλόπουλος, Βασιλάκης, Ευαγγέλου, Κλάδης, Ψαρρής, Μπίλο, Δήμας (60′ Χαραλάμπους), Παπαδάκης, Τσαλιαγκός (89′ Διαμαντίδης), Καλαμαράς (83′ Λευκαρίδης στην παρθενική του εμφάνιση με τη φανέλα του Γαλατσίου), Θεοδωρακάτος.