Πρώτη Νίκη και… «πάμε Γαλάτσι»!

pas-a-omadaΠαιχνίδι για γερά νεύρα διεξήχθη στο γήπεδο Γαλατσίου, μεταξύ Π.Α.Σ. ΓΑΛΑΤΣΙ και ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ. με μεγάλο νικητή την ομάδα του Γαλατσίου, που επικράτησε με σκορ 2-1, σημείωσε την πρώτη νίκη της χρονιάς και μπαίνει δυνατά στην διεκδίκηση της ανόδου.

ΗμερομηνίαΑγώναςΏρα / Αποτελέσματα GroundΣτοιχεία
2017-05-14 17:30:3314/05/2017 Π.Ο ΑΓΙΟΣ ΘΩΜΑΣ vs ΠΑΣ ΓΑΛΑΤΣΙ3 - 1ΓΗΠΕΔΟ ΓΟΥΔΙΑνακεφαλαίωση

Το Γαλάτσι παρατάχθηκε με σύνθεση ανάγκης, λόγω των πολλών τραυματισμών βασικών ποδοσφαιριστών του, ακόμα και κατά την διάρκεια της προθέρμανσης (Καραμπέτσος).

Το Γαλάτσι μπήκε δυνατά και ψυχωμένα στον αγώνα και κατάφερε στο 12ο λεπτό να προηγηθεί στο σκορ, όταν ο Σπύρος Θεοδωρακάτος εκτέλεσε αριστοτεχνικά κτύπημα φάουλ και ο Γιώργος Παπαδάκης, που κέρδισε το ριμπάουντ με κοντινή κεφαλιά έγραψε το 1-0, μέσα σε αποθέωση.

Το Γαλάτσι συνέχισε να πιέζει επιθετικά και στο 16ο λεπτό ο Νώντας Καλαμαράς εκμεταλλεύτηκε ασυνεννοησία των αμυντικών των Πετραλώνων, έκλεψε την μπάλα και μπαίνοντας στην περιοχή έσκαψε υπέροχα την μπάλα πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, που επεχείρησε έξοδο και σημείωσε το 2-0, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Τα Πετράλωνα αφυπνίστηκαν μετά το δεύτερο γκολ του Γαλατσίου, βγήκαν στην επίθεση και στο 23ο λεπτό ο διαιτητής καταλόγισε αυστηρό έως ανύπαρκτο πέναλτι σε βάρος του Γαλατσίου, όταν ο Άρης Βασιλάκης διεκδίκησε την μπάλα με αντίπαλο επιθετικό και με εύστοχο κτύπημα μείωσαν σε 2-1.
Σημειωτέον ότι την συγκεκριμένη χρονική στιγμή το Γαλάτσι αγωνιζόταν με 10 παίκτες, λόγω προσωρινού τραυματισμού του Καλαμαρά.

Στη συνέχεια ο αγώνας απέκτησε μία άγρια ομορφιά, με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στις δύο εστίες, αλλά καμία εκ των δύο ομάδων δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο 81ο λεπτό το Γαλάτσι υποχρεώθηκε να συνεχίσει τον αγώνα με 10 παίκτες, λόγω αυστηρής αποβολής του Βασιλάκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα η στιβαρή άμυνα του Γαλατσίου και ο εξαιρετικός για ένα ακόμα αγώνα τερματοφύλακας Γιάννης Φραγκουλόπουλος, κράτησαν ανέπαφη την εστία της ομάδος ως το φινάλε του παιχνιδιού, αν και λίγο πριν την εκπνοή, σε αντεπίθεση του Γαλατσίου, ο Χάρης Χαραλάμπους από πλεονεκτική θέση, δεν κατάφερε να σκοράρει.

Η λήξη του αγώνα βρήκε όλους τους παίκτες του Γαλατσίου, ένα κουβάρι στο κέντρο του γηπέδου, να πανηγυρίζουν για την μεγάλη νίκη που σημείωσαν, επευφημούμενοι από τους εκατοντάδες φιλάθλους του Γαλατσίου, που αψήφησαν την βροχή και έσπευσαν στο γήπεδο, για να συμπαρασταθούν στην ομάδα τους.

Ο αρχιτέκτονας των επιτυχιών Πάρις Βάλβης, παρέταξε τους νικητές με την ακόλουθη σύνθεση :

Φραγκουλόπουλος, Βασιλάκης, Ευαγγέλου, Κλάδης, Ψαρρής, Μανωλιάς (75 λ.τ. Χαραλάμπους), Παπαδάκης, Δήμας (54′ Τσιαντής), Λευκαρίδης (36′ Τσαλιαγκός), Καλαμαράς, Θεοδωρακάτος.