Το Match Report της μεγάλης νίκης στη Χρυσούπολη!

pas galatsi nea 2014-5Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Π.Α.Σ. ΓΑΛΑΤΣΙ επί της Χρυσούπολης με 2-1 εκτός έδρας, σημειώνοντας την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του και διατηρήθηκε στο γκρουπ των πρωτοπόρων του Β’ Ομίλου.
Μόλις στο 15ο λεπτό ο Κώστας Τσαλιαγκός, έγινε κάτοχος της μπάλας στην αντίπαλη περιοχή και με αλλεπάλληλες τρίπλες και προσποιήσεις εξουδετέρωσε τους αντίπαλους αμυντικούς και πλάσαρε εύστοχα για το 0-1.Η Χρυσούπολη αντέδρασε και στο 20ο λεπτό, ο Αποστολάκης εκμεταλλεύομενος αμυντική αδράνεια, πλάσαρε από κοντά τον Φραγκουλόπουλο, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το Γαλάτσι στάθηκε άτυχο στο 29′, όταν σε αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Γιώργου Παπαδάκη από 40 μέτρα, η μπάλα προσέκρουσε στο κάθετο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.
Στο 67ο λεπτό έγινε η φάση που σημάδεψε τον αγώνα. Ο Τσαλιαγκός από εκτελεστής έγινε δημιουργός, όταν από το κέντρο του γηπέδου βρήκε υπέροχα τον Σπύρο Θεοδωρακάτο αριστερά στο ύψος της περιοχής της Χρυσούπολης, ο οποίος με εξαιρετική προσποίηση άδειασε τον αντίπαλο αμυντικό και με δεξί πλασέ έστειλε την μπάλα στην αντίθετη γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει τερματοφύλακα, σημειώνοντας ένα φανταστικό γκολ, από τα ωραιότερα που έχουν σημειωθεί σε ποδοσφαιρικούς αγώνες και με το οποίο χάρισε στο Γαλάτσι μία πολύ σημαντική νίκη (1-2).

Στα αξιοσημείωτα του αγώνος, η συγκινητική προσπάθεια του τερματοφύλακα του Γαλατσίου Γιάννη Φραγκουλόπουλου, που παρότι τραυματίστηκε σε μία φάση στο 41′, όταν απογειώθηκε εκπληκτικά για να αποκρούσει κτύπημα φάουλ των αντιπάλων, συνέχισε να αγωνίζεται ώς το 89′, όταν αποχώρησε μέσα σε αποθέωση.
Ο προπονητής της ομάδος Πάρις Βάλβης, που και πάλι αντιμετώπισε ξαφνικά προβλήματα, λόγω τραυματισμού του Απόστολου Ψαρρή στην προθέρμανση του αγώνος, παρέταξε την ομάδα με την ακόλουθη σύνθεση :

Φραγκουλόπουλος (89′ Νίκιελ), Μπίλο, Ευαγγέλου, Κλάδης, Τασσόπουλος (πρώτη φετινή εμφάνιση), Καραμπέτσος, Δήμας (46′ Χαραλάμπους), Παπαδάκης, Τσαλιαγκός (78′ Τσιαντής), Καλαμαράς, Θεοδωρακάτος.