Προτζούνιορς: ARSENAL – ΠΑΣ ΓΑΛΑΤΣΙ 1 – 1(Ρεπορτάζ)

111Μεγάλο ντέρμπι έγινε το Σάββατο  στο γήπεδο A.F.C Χαλανδρίου με την ομάδα μας προτζούνιορ 2007 Α να  έρχεται ισόπαλη  1 – 1 με την ομάδα της Arsenal.  Ο προπονητής της ομάδας μας Τουρούνογλου Αποστόλης επέλεξε τους εξής 7 βασικούς:

10)Μουρζάς
Το παιχνίδι ξεκίνησε λίγο μουδιασμένα από την ομάδα μας καθώς χρειαζόταν λίγο χρόνο να συνηθίσει το μέγεθος του γηπέδου που ήταν αρκετά μεγαλύτερο σε σχέχη με τα γήπεδα που ειχε αγωνιστεί μέχρι τότε. Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά το παιχνίδι ισορρόπησε και πέρα από την πολύ καλή άμυνα η ομάδα μας προσπάθησε να βγει μπροστά και να δημιουργήσει φάσεις για γκολ.
Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Παπαδολιάκος ο οποίος από πολύ καλή θέση πέταξε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι αφου έιχε προηγηθεί  βέβαια τεράστια ευκαιρία με τον Κωβαίο να στέλνει την μπάλα να προσκρούσει στο αριστερο δοκάρι της εστίας της Arsenal. Το α’ ημίχρονο παρόλο που υπήρξαν ευκαιρίες έληξε με σκορ 0 – 0.
Στο β’ ημίχρονο η ομάδα μπήκε αρκετά δυνατά και ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ μετά από μία πολύ καλή ατομική ενέργεια του Μάλο ο οποίος ξέφυγε από όλους τους αντιπάλους πο τον κυνήγησαν και κατάφερε να σουτάρει με δύναμη και να γράψει το 0 – 1. Η ομάδα έιχε κι άλλες ευκαιρίες να «κλειδώσει» τη νίκη της και με το απ’ευθείας φάουλ του Κωβαίου αλλα και σε δύο περιπτώσεις με τον Νιώτη και τον Παναγιωτακόπουλο οι οποίοι έιδαν τα σουτ τους να καταλήγουν λίγο άουτ. Η ομάδα της Arsenal όσο παίρναγε η ώρα γινόταν πιο επιθετική και κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο όσο η ομάδας μας έχανε την μία ευκαιρία μετά την άλλη. Ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου ήρθε να επιβεβαιωθεί στην τελευταία φάση του παιχνιδιού όπου σε μία φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή μας μετά από ένα κόρνερ η Arsenal κατάφερε να σημειώσει το γκολ της ισοφάρισης. Το 1 – 1 ήταν και το τελικό σκορ σε έναν αγώνα που και οι  δύο ομάδες προσπάθησαν και κοντραρίστηκαν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.