Τεράστια νίκη το Γαλάτσι επί της Καισαριανής με 2-0! (Match Report)

pas_bombΈνα παθιασμένο και ψυχωμένο Γαλάτσι πέτυχε σπουδαίας βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη, κερδίζοντας την αξιόμαχη Καισαριανή με σκορ 2-0, επιτυγχάνοντας την έβδομη νίκη του στο φετινό Πρωτάθλημα.

Το Γαλάτσι ανέλαβε εξ αρχής τα ηνία του αγώνος και κατάφερε να προηγηθεί στο 26ο λεπτό, όταν σε γέμισμα μέσα στην αντίπαλη περιοχή, ο φουνταριστός του Γαλατσίου Στάθης Τσιαντής κέρδισε έξυπνα την μπάλα και την κατάλληλη πλάσαρε τον τερματοφύλακα. Η μπάλα πήρε πορεία προς το τέρμα, αλλά ο Δημήτρης Κυριλίδης παρεμβλήθηκε και με ωραία προβολή σιγούρεψε το γκολ, στέλνοντας την μπάλλα στα δίκτυα για να γίνει το 1-0, σημειώνοντας το παρθενικό του γκολ με την φανέλα του Γαλατσίου.
Το Γαλάτσι συνέχιζε να πιέζει την Καισαριανή, ψάχνοντας το δεύτερο γκολ, που ήλθε στο 38ο λεπτό, όταν ο Στάθης Τσιαντής μπήκε υπέροχα στην αντίπαλη περιοχή και έβγαλε εξαιρετική πάσα στον προωθημένο Βαγγέλη Γαλάνη, που με μαγικό τακουνάκι, άφησε άγαλμα τους αμυντικούς και τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων, σημειώνοντας ένα γκολ – ποίημα, που σπάνια βλέπουμε στα γήπεδα, γράφοντας έτσι το 2-0 μέσα σε αποθέωση.
Παράλληλα ο Βαγγέλης Γαλάνης σημείωσε το πρώτο του γκολ με τα χρώματα του Γαλατσίου.
Στο δεύτερο ημίχρονο αντέδρασε κάπως η Καισαριανή και είχε την ευκαιρία να μειώσει το σκορ στο 64ο λεπτό, αλλά το πέναλτι που εκτέλεσε ο Daci απέκρουσε με εκπληκτική εκτίναξη ο φύλακας – άγγελος των δικτύων του Γαλατσίου Γιάννης Φραγκουλόπουλος, διατηρώντας την εστία του ανέπαφη.
Στο υπόλοιπο διάστημα ως την λήξη του αγώνος το Γαλάτσι δεν κινδύνευσε σοβαρά, αντίθετα είχε 2 πολύ καλές ευκαιρίες για να διευρύνει το υπέρ του σκορ.
Η λήξη του αγώνος τους βρήκε όλους αγκαλιασμένους στο κέντρο του γηπέδου, να πανηγυρίζουν για την μεγάλη και δίκαιη νίκη που πέτυχαν.